Anasayfa » Ticaret » Yerli ve Yabancı Popüler Mağaza isimleri

Yerli ve Yabancı Popüler Mağaza isimleri

Yerli ve Yabancı Popüler Mağaza isimleri konusuile ilgili bilgiler

Yerli ve Yabancı Popüler Mağaza isimleri konusuna değinmemizin sebebi başarılı markaların hikayelerini anlayarak kendimize yeni bir yol çizmek. Böylelikle daha özgün ve kaliteli sloganlar ve isimler bulabiliriz. Peki bu yazımızda hangi markalara değineceğiz. Yerli ve yabancı popüler mağaza isimleri dendiğinde çoğunlukla aklımıza gelen KFC, BurgerKing, MC Donald’s, LC Waikiki, Defacto, Koton, COLİNS, NİKE, Adidas, APLLE, MİCROSOFT, SAMSUNG gibi isimlerin hikayelerini öğrenmeye hazırmısınız ?

Yerli Ve Yabancı Popüler Mağaza İsimleri

Yabancı Mağaza ismi KFC

Popüler Mağaza isimlerinden ilk olarak KFC’nin tarihine biraz göz atalım. Bu firmanın hikayesi Amerika Birleşik Devletleri Kentucky Tennesse sınırının yirmi beş mil uzağında olan Corbin kasabasında başlıyor. Albay Harland D. Sanders restoran işine girene kadar bir çok farklı deneyim yaşamıştır. Hayatta kalabilmek için demir yolu işçiliğinden feribot işçiliğine kadar bir çok farklı dalda çalışan Albay Harland D. Sanders 1930’lu yılların ortalarına geldiğinde Corbin kasabasında küçük bir dükkan satın alır. Albay Harland D. Sanders çeşitli tarifleri bir birine karıştırarak yeni tarifler elde etmeyi çok sever ve tam bir yemek aşığıdır.

Yemek işine elinde ki tarifler ile Corbin kasabasında başlar ancak talihsizlik Albay Harland D. Sanders’ın yakasını bırakmaz. Corbin kasabasından geçen otoyol başka yere taşınınca iflas eder ve elindeki tarifleri restoran restoran gezerek pazarlamaya başlar. Restoranlar ile bağlantısını koparmayan Albay zamanla bu işi tutturur ve bir marka haline gelir. İlk başta 1,019 restoran tariflerini uygulamaya başlar ve hem restoran sahipleri hemde müşterilerin vazgeçilmezi olur.

KFC isminin açılımı Kentucky Fried Chicken’dır. Logosunda olan kişi ise Albay Harland’dan başka kimse değildir. Kendisini bir marka haline getiren Albayın kendisini logoya koyması oldukça manidar ve akılda kalıcıdır. Günümüzde 78 ülkede ve 10,000’den fazla restoran’ı ile büyük bir yapılanmadır. Unutmayın azim ve kararlılığın önünde hiç bir engel duramaz.

Yabancı Mağaza ismi BurgerKing

Popüler Mağaza isimlerinden olan BurgerKing bildiğimiz üzere fast food krallarındandır. Şirket Amerika menşeili olup 1954 yılında kurulmuştur. İsmine bakacak olursak oldukça iddialı duruyor Hamburger Kralı. Oldukça mantıklı bir ve güven verici bir isime sahip öyle ki isminin hakkını vermekte. Firmanın Logosuna bakacak olursak Hamburger ekmeğinin arasında yer alan firma ismi ile karşı karşıya kalıyoruz. Aslında basit ama etkili tamamen amaca hizmet eden bir logo. Logo ve isim üretmenin et etkili kuralları arasında zaten amaca hizmet etme derecesi ön plandadır. Bu firmanın popülerliğinin artmasının başlıca sebepleri arasında ise bayilik vermek yatıyordu. Böylelikle imparatorluklarını kurmaya başladılar. BurgerKing’in Türkiye ayağı ise 1995 yılında TAB gıda tarafından sağlandı. ilk olarak 7 MART 1995 yılında Etiler’de BurgerKing Restoranı açıldı.

Yabancı Mağaza ismi MC Donald’s

1937 yılında başlayan arabalara servis hikayesiyle birlikte 1940 yılında şirketi kuran Richard ve Maurice McDonald kardeşler Kaliforniya’da MC Donalds restoronu açtılar. Açtıkları restorana kendi soyadlarını vermeleri işin biraz kolayına kaçmışlar gibi gözükse de o yıllarda bu tür girişimciliklere ya işi kuranın ismi veya babalarının ismi verilmekteydi. Logosuna baktığımızda kırmızı zemin üzerine yerleştirilen M yazısı ve altında firmanın tam ismi bulunmaktadır. Gayet akılda kalıcı ve açık bir logodur. Logoların temel kuralları arasında akılda kalıcılık ön planda tutulmalıdır. Bütün marka hatta bayraklarda temel prensip budur. 10 yaşında ki bir çocuğun eline kalemi verdiğiniz de sizin şirketinizin logosunu rahatlıkla çizebilmelidir.

Yabancı Mağaza ismi APLLE

Popüler Mağaza isimlerinde en çok akla gelen Apple’dır. Apple adını duyunca aklımıza ilk gelen kişi tabi ki Steve Jobs olmalı. İnsanları etkileme ve pazarlama yeteneği ile bütün dünyanın kaderini değiştiren bu adam gerçekten bir çok tabuyu yıkmayı başarmıştır. Küçük bir garajda başlayan hikaye dünyanın en iyi yazılmış bir romanına dönüşmüştür ve de devam etmektedir. Peki Steve firmasına neden bu ismi verdi. Aslında oldukça ilginç bir hikayesi var. Steve’ın Hindistan’da bulunduğu zamanlarda elma yiyerek besleniyordu doğal olarak elmayı çok seviyordu. Bu sebeple firmasının ismini Apple yani Elma koydu. Devamında ise piyasaya çıkardığı bilgisayarın adını bir elma şirketinin adını verdi yani Macintosh. Firmanın logosunu ise ısırılmış bir elma olarak belirledi. Bu logo ilk etap için gök kuşağı renklerine sahip olsa da daha sonra tek renge dönerek daha platinyum bir görünüm elde edildi.

Yabancı Mağaza ismi MİCROSOFT

Harward’lı bir hukuk öğrencisinin kurmuş olduğu bu devasa şirket günümüzün en çok kazananlar listesinde. Bahsettiğimiz kişi tabi ki Bill Gates’den başka hiç kimse değil. Bill Gates 50 Milyon dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanları arasında, şimdi Bill Gates’in hayatından çıkarak şirketin ismine ve logosuna bir göz atalım. Microsoftun logolarına göz attığımızda şekilden daha çok slogan ile yola çıktıklarını anlayabiliriz. 1975 yılında kullanılan ilk logo disko ışıklarına benzer bir şekilde Microsoft yazısını bizlere sunuyordu. 1994 yılına gelindiğinde ise beyaz zemin üzerine siyah yazılarla microsoft yazı görüyoruz lakin altında şu slogan yer almakta. ” Bugün nereye gitmek istersiniz”. 2006 yılına geldiğimizde logo yine beyaz zemin üzerine siyah yazı ile yazılmıştı ancak slogan değişmişti. ” Potansiyel Tutkumuz” Günümüzde ise farklı insanları sembol eden pencerelerden oluşmuş bir logo ile karşı karşıyayız.

Yabancı Mağaza ismi SAMSUNG

Günümüzde teknoloji devler liginde başı çekenlerden biri olan Samsung 1969 yılında başladı. Samsung kelimesinin kendi dilinde anlamı üç yıldız demektir. Bildiğimiz gibi Samsung firmasının logosu mavi zemin üzerine beyaz yazılar ile Samsung adının yerleştirilmesidir. Sadelik ve güveni temsil eder. Aynı zamanda Samsung son yılların en hızlı yükselen cep telefonu markasıdır.

Yabancı Mağaza ismi NİKE

Bu ismin hikayesi aslında mitolojiye dayanıyor. Firma ismini Yunan mitolojisinde bulunan zafer tanrıçası Nikea’dan esinlenerek ortaya koymuştur. Logoda yer alan işaret ise tanrıçanın uçmasını sembol eder. İşin ilginç tarafı bu logo bir öğrenciye sadece 35 dolara çizdirilmiş. Logo bu yüzden tepkiler alsa dahi şirketin büyüme aşamasından sonra tepkiler azalmaya başlamıştır.

Yerli Mağaza ismi LC Waikiki

LC Waikiki firması 1985’de Fransa’da doğdu ve adını bir plajdan almaktadır. Başında ki LC ibaresi de Fransızca’da arkadaşlar anlamına gelen “les copains” kelimesinin baş harflerinin kullanılmasıyla türetilmiştir. Firma 1997 yılında tam anlamıyla bir Türk firması olmuştur ve yükselişe devam etmiştir. 2014 yılında tam 100 mağazaya ulaşmıştır. Lc waikiki günümüzde Türkiye’de en çok giyim satan markaların başında gelmektedir.

Yerli Mağaza ismi Defacto

Her ne kadar yabancı bir firma gibi gözükse de Defacto bir Türk markasıdır. 2003 yılında kurulan şirket ilk mağazasını 2004 yılında açmıştır. Günümüzde ise Yurt içinde 357 mağazayla birlikte Türkiye’nin en büyük giyim şirketleri arasında yer almaktadır. Firma ismini İngilizce koymasında ki amaç ülkemizde yabancı markalara olan ilgiden kaynaklanmaktadır.

Yerli Mağaza ismi Koton

Günümüzde 107’si yurt dışında 256’sı Türkiye’de olan mağaza ağına sahip olan KOTON küçük bir dükkan olarak kurulmuş ve dev bir zincire dönüşmüştür. Bir subay ve öğretmenin kurmuş olduğu şirket yurt dışına açıldıktan sonra büyük bir ivme kazanarak yükselmiştir. Koton yükselme sırasında ki en önemli etkenlerden birisi de giyim piyasasını ve pazarlama piyasasını yakından takip etmesiyle kazanmıştır.

Yerli Mağaza ismi COLİNS

Nurettin Eroğlu tarafından 1983’de kurulan Colins’in ilk adı KULİS idi. Ancak yurt dışına açılmak isteyen Kulis isimde değişikliğe giderek Colins oldu. Böylelikle yabancı sektöre daha rahat giriş yaptı. Bu değişikliğin ana amacı Avrupa dilini konuşan insanların ve Asya dilini konuşan insanların marka ismini daha rahat telaffuz edebilmesini sağlamaktı. Bu ismi koymak ise firmaya hem prestij sağladı hem de uluslararası alanda markalaşmayı sağladı.

Bu konuyla ilgili bir diğer konumuz ise Mağaza isimleri ve İş Yeri isimleri Nasıl Bulunur isimli makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Yerli ve Yabancı Popüler Mağaza isimleri konusuile ilgili bilgiler Yerli ve Yabancı Popüler Mağaza isimleri konusuna değinmemizin sebebi başarılı markaların hikayelerini anlayarak kendimize yeni bir yol çizmek. Böylelikle daha özgün ve kaliteli sloganlar ve isimler bulabiliriz. Peki bu yazımızda hangi markalara değineceğiz. Yerli ve yabancı popüler mağaza isimleri dendiğinde çoğunlukla aklımıza gelen KFC, BurgerKing, MC Donald's, LC Waikiki, Defacto, Koton, COLİNS, NİKE, Adidas, APLLE, MİCROSOFT, SAMSUNG gibi isimlerin hikayelerini öğrenmeye hazırmısınız ? Yerli Ve Yabancı Popüler Mağaza İsimleri Yabancı Mağaza ismi KFC Popüler Mağaza isimlerinden ilk olarak KFC'nin tarihine biraz göz atalım. Bu firmanın hikayesi Amerika Birleşik Devletleri Kentucky Tennesse sınırının…

Genel Bakış

5

Özet : Yerli ve Yabancı Popüler Mağaza isimleri konumuzu değerlendirebilirsiniz.

Kullanıcı Oylaması: 2.63 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*