Anasayfa » Girişimcilik » Yeni bir iş kurmak için 25 Önemli Konu

Yeni bir iş kurmak için 25 Önemli Konu

Yeni bir iş kurmak için gereken bilgiler

Yeni bir iş kurmak girişimcilerin en büyük hayalidir. Yeni bir işe başlamak için mutlaka yapmanız gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. İş kurmaya yönelik 25 önemli bilgiyi mutlaka önceden okumanız gerekmektedir. Bu bilgiler iş kurmak için gereken ön bilgiyi sağlayacaktır.

Yeni Bir İş Kurmak için Kontrol Edilmesi Gereken Bilgiler

Yeni bir İş Kurmaya başlamadan önce

1- İş fikrinizi analiz yapmanız gerekmektedir. Analiz yapmak iş fikrinizi gözden geçirmenize yarar ve bu sayede iş fikirlerinizi hayata geçirmek için ön bilgiler edinmiş olursunuz. Kısaca bir restoran kuracaksanız bunu nerede yapacağınızın analizi, restoranda ki menülerin ve yemeklerin nasıl olması gerektiği ile ilgili analiz ve fiyatlandırma politikanız ile ilgili analizleri örnek olarak gösterebiliriz.

2- Yeni bir iş kuracak olan kişi kendi zayıf yanlarını ve kuvvetli yanlarını iyi bilmelidir. Personel yönetiminde zayıf olabilir aynı zamanda sermaye olarak kuvvetli olabilirsiniz. Bunun gibi terimleri belirledikten sonra zayıf yönlerinizi nasıl iyi yöne doğru çevirmeniz gerektiğini araştırmalısınız.

3- İş ile ilgili hedefleme yapmalısınız. Kuracağınız işi 3 ay, 6ay ve 12 ay içerisinde nerede olacağı ile ilgili hedefler belirlemelisiniz. Buna kısa vadeli hedefler denir. 5 yıl ve 10 yıl gibi hedefleme yapmak ise uzun vadeli olarak adlandırılır. Kısa vadeli hedefleri günlük veya haftalık olarak kontrol etmek sizi işinize daha çok adapte edecektir.

4- Sermaye yönetimi ve Finansal Durumunuzu sürekli kontrol altında tutmalısınız. Sermayenizin miktarı ve şirketinizin finansal durumu hakkında net bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.

5- Finans yönünden başınıza gelebilecek riskleri mutlaka hesaplamanız gerekiyor. Vergi, Personel ve Maliyet giderleri hakkında ön bilgileriniz olmalı ve hazırlıksız durumlar için mutlaka ek sermayeniz bulunmalıdır.

6- İşe başlamak için gereken sermayenin tutarını net olarak bilmeniz gerekir. Bu yüzden işe başlamadan önce tüm detayları bilmeniz ve ona göre sermayenizi ayarlamanız gerekir. İşletmeniz faaliyete geçtiği zaman maliyetler konusunda sürekli ve düzenli bir takip gerçekleştirin.

7- İşi kuracağınız noktaya karar vermek önemli bir etkendir. Bu konuda net verilere sahip olmanız gerekiyor. İşe başlamdan önce fizibilite yapmak size işi en iyi nerede kuracağınız hakkında önemli bilgiler verecektir.

8- Detaylı bir pazar araştırması yapmanız size hedef kitle hakkında bilgiler verecektir. Ürün veya hizmetinizi nereye satacağınızı, hangi kitleyi kendinize müşteri olarak belirlediğinizi bilmeniz gerekir.

9- Potansiyel müşterileriniz hakkında pazar analizi yapmanız size katkı sağlayacaktır. Ne giyerler, ne kadar harcama yaparlar ve hangi konularda tüketim eğilimleri vardır. Bunları bilmek iş yönetiminizde karar vermenizi kolaylaştırır.

10- Rakip analizi konusunda araştırma yapmak işinize yarayan bir bilgidir. Bunu düzenli olarak takip etmek ise pazarlama ve satış açısından sizi yeni planlar imkanı sağlayacaktır. Bu sebeple rakiplerinizi hiç bir zaman küçümsemeyin ve sürekli takip edin.

11- Pazarlama ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapın ve bu konuda bilginiz yok ise mutlaka pazarlama eğitimi alın. Bu konuda sektörünüze yakın isimleri araştırın, onlardan eğitimlerini alın, seminerlerine gidin ve irtibatı koparmayın. Pazarlama planı işinizde mutlak suret ile ilerlemenizi sağlayacak bir etkendir.

12- Muhasebeci ve Avukat seçimini iş kurmadan önce yapın. İyi bir muhasebeci size her zaman daha faydalı olacaktır. Eğer tanıdığınız bir muhasebeci yok ise referansı bol olan kişileri tercih edin. Avukatınız olması ise telif hakları ve bilmediğiniz tüm işletme konularında size gerekecektir.

13- Yeni bir iş kurmadan önce şirketinizin yapısını seçmeniz gerekmektedir. Adi şirket nedir, Limited şirketi nasıl olunur, Anonim şirket ve Şahıs şirketi hakkında net bilgiler edinin. Bu konuda muhasebeciniz size daha çok yardımcı olacaktır.

14- Şirket isminizi mutlaka tescil ettirin. Ürün üretiyorsanız patent ile ilgili bir danışmandan yardım alın ve şirketleşme sürecinizde size gereken bilgileri önceden öğrenin.

15- İş planı mutlaka yapın ve düzenli olarak en az ayda bir tekrar üzerinden geçin. İş planı konusunda uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. İş planı demek işinizin nasıl ilerleyeceğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz demektir. İş planı içerisinde bir çok etken vardır. Bunları iş planı hazırlarken daha rahat fark edeceksiniz. Bugün kurulan bir çok işletme iş planına değer vermemektedir. Bu yüzden bilinmeyen riskler ile sürekli karşılaşırlar. Kosgeb ile iş kuranlar ise iş planı yapmadan destek alamazlar.

16- Yeni bir iş kurmak için hangi banka ile çalışacağınızı seçmelisiniz. Bankaları araştırırken işiniz ile ilgili hangisinin daha çok size yardım edeceğini araştırın. Örneğin Teb bankası diğer tüm bankalardan daha çok girişimcilere yardımcı olmaktadır. Ziraat bankası ve Halkbank’ta girişimciler için bir çok seçenek sunuyor. bu yüzden işinizde hangi bankacılık hizmetlerini sık kullanacaksanız ona göre size avantaj sağlayan bankayı seçmeniz gerekir.

17- Yeni bir iş kurmak için teşvik ve kredi konularına hakim olmanız gerekmektedir. Kosgeb teşvikleri konusunda ve bankaların girişimcilere verdiği destekler konusunda bilgiler edinmeniz işinizin kurulum aşamasında ve büyüme aşamasında size yardımcı olabilir.

18- Kredi limitlerinizin kontrolü için bankalar ile irtibat halinde olmanız gerekmektedir. İş yeri kredisi ve Makine alımları gibi konularda bu tarz bilgilere sahip olmak işinizi kolaylaştırır.

19- İşyeri sigortası yaptırmak bir nevi işinizi sağlama almaktır. İşyeri sigortası ile ilgili sigorta şirketleri ile görüşmeniz gerekir. İşyeri paket sigortalarından birine karar vererek olumsuzluklara karşı önceden tedbir almak sizi bir adım öne taşıyacaktır.

20- İşiniz için web sitesi kurulumu yaptırmalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken ise sitenizin mobil uyumlu olmasıdır. Ayrıca sitenizi işiniz ile ilgili hedef kitlede yükseltecek bir seo uzmanı ile çalışmanız gerekir. Seo yapılmayan bir iş sitesi web sıralamalarında çok altlarda çıkacaktır. Bu yüzden web sitesi işini kaliteli kurumlar ile yapmanızı tavsiye ederiz.

21- E posta ve Telefon bilgilerinizin anlaşılabilir olması gerekir. Özel hatlardan yararlanabilir ve şirket domaininize yönelik bir mail adresi almanız gerekir. Bu bilgiler kurumsallaşma ve markalaşmanız için önemlidir.

22- Reklam konusunda bilinen yöntemleri uygulamak işinizi kolaylaştırır. El ilanı, Kartvizit yapımı ve Broşür bastırılması gibi konular için sadece matbaalar ile değil tasarımcılar ile de çalışmaya özen gösterin. İnternet reklamları ile ilgili de Google Adwords reklamları en etkili reklam yöntemlerinden birisidir. Bu konuda bir uzman ile görüşmek size olumlu yönde müşteriler kazandırır.

23- İşiniz ile ilgili dernek ve birliklere üye olmak sizin daha çok iş çevresinde tanınmanıza yol açar. Bu dernek ve birliklerin toplantılarına düzenli olarak katılmak ise iş çevrenizin gelişmesine ve zaman içerisinde büyümenize yardımcı olacaktır.

24- Personel seçiminde her zaman kaliteli ve işi bilen kişileri seçmeye özen gösterin. Türkiye’de bir çok kurum işyerlerinde akrabalarını çalıştırmayı düşünür. Siz bu konudan uzak durun. Unutmayın işi ehli yapar ve ehli olmayan kişiler işinize zarar verir. Personelleriniz ile ilgilenmek onların işe bağımlığını arttırır.

25- Son olarak Yeni bir iş kurmak basit değildir ama kuralları uyguladıktan sonra zor da değildir. Ne kadar disiplinli ve çalışkan olursanız işinizde o kadar çok verim alırsınız.

İş kurmak için bilinmesi gereken 25 önemli nokta konusu burada bitiyor. Daha anlatmadığımız ve iş kurma sürecinde karşınıza çıkacak olan başka konularda ilerleye zamanlarda sitemizde yayınlanacaktır.

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Yeni bir iş kurmak için gereken bilgiler Yeni bir iş kurmak girişimcilerin en büyük hayalidir. Yeni bir işe başlamak için mutlaka yapmanız gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. İş kurmaya yönelik 25 önemli bilgiyi mutlaka önceden okumanız gerekmektedir. Bu bilgiler iş kurmak için gereken ön bilgiyi sağlayacaktır. Yeni Bir İş Kurmak için Kontrol Edilmesi Gereken Bilgiler Yeni bir İş Kurmaya başlamadan önce 1- İş fikrinizi analiz yapmanız gerekmektedir. Analiz yapmak iş fikrinizi gözden geçirmenize yarar ve bu sayede iş fikirlerinizi hayata geçirmek için ön bilgiler edinmiş olursunuz. Kısaca bir restoran kuracaksanız bunu nerede yapacağınızın analizi, restoranda ki menülerin ve yemeklerin nasıl olması…

Genel Bakış

5

Özet : Yeni bir iş kurmak için yazımızı değerlendirebilirsiniz.

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*