Anasayfa » Girişimcilik » Tüzel Kişilik Kaydı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tüzel Kişilik Kaydı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tüzel Kişilik Kaydı

Öncelikle tüzel kişik nedir buna açıklık getirmek gereklidir. Caddelerde yürürken bir sürü firmanın olduğunu ve bunların bayilerinin her yerde olduğunu fark etmişsinizdir. Ya da kredi burcunu ödemediğinizde banka sizi dava ettiğinde banka binasının mahkeme salonuna gelmesini beklemek biraz saçma olurdu değil mi?

Bu durumda  bankanın bir kişiliği olduğunu sizi dava etme, size icra gönderme gibi hakları olduğunu söyleyebiliriz. Tüzel kişilik kısaca bir kuruluşun gerçek hak ve bazı işlemler için yaptırım gücüne sahip olması desek yeridir. Daha detaylı bilgi için vikipedi gibi platformlardan bilgi alabilirsiniz.

Şirket dendiğinde akla ilk gelen yapı adi şirkettir. Türk ticaretinde en çok görülen yapı adi şirketlerdir. Buna karşın bütün şirketlerin düzenlenmeleri Şirketler Hukuku çerçevesinde gerçekleşir ve Türk Ticaret Kanunu’na bağlıdır. Şirketler düzenlendikleri kanuna ve tüzel kişiliğe sahip olması bakımından iki ana başlıkta incelenebilir. TTK’da düzenlenen şirketler genellikle tüzel kişiliğe sahip şirketlerdir. Bu şirketlere örnek olarak bankalar, sigorta şirketleri ve aracı kurumlar, franchise sistemi ile bayilik veren şirketler dahil edilebilir.

Bir şirketin bayilik verebilmesi için tüzel kişiliğe sahip olması mutlaka gerekmektedir. Bayilik ve aynı kuruma ait şube kavramı karıştırılmamalıdır. Örneğin ben bir pastane işletiyorsam ve 2 sokak öteye yeni bir yer açıp yine kendim işletmeye devam ediyorsam bu bayilik değildir. Bayilikte benim firmamın isim hakkımı, başka birisinin kullanmasına izin vererek, bu isim hakkı üzerinden gelir elde etmeye çalışmam yoluna gidebilirim. Ya da yıllık toplam kazancın belirli bir miktarını talep edebilirim. Bu tarz uygulamalar şirket kurulurken ve bayilik verilirken oluşturulan sözleşmelerde belirtilir ve hem işvereni hemde bayileri yasalar çerçevesinde koruma altına alır.Bu durumda tüzel kişilik kazanacak şirket ve tüzel kişilik oluşmasını sağlayacak bir gerçek kişi ya da yönetim kuruluna ihtiyaç vardır.

Tüzel Kişilik Kazanacak Şirket İçin Gerekli Belgeler

  • Şirket ana sözleşmesi, şirketin oluşmasına yönelik atılan ilk adım olduğundan bu sözleşmeye ihtiyaç duyulur. Bu sözleşmenin aslı ve kopyası istenebilir.
  • Ticaret sicil gazetesinde şirketin sicilinin varlığının belgelenmesi ve ticaret sicil tasdiki
  • Vergi levhası ve şirketi kuran kişilerin imza sirküleri başlıca ihtiyaç duyulan belgelerdir.

Tüzel Kişiliği Kazandıracak Gerçek Kişilerden İstenen Belgeler

  • Nufus cüzdanı ve ikametkah belgesi, bu belgelerin aslı ve kopyası
  • Adli sicil belgesi
  • Eğitim durumunu belgeleyen belgeler (en son mezun olunan okuldan alınmış diploma)
  • Vesikalık fotoğraf (genellikle 2 adet)
  • Ticaret sicil gazetesindeki ilgili bilgiler

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Tüzel Kişilik Kaydı Öncelikle tüzel kişik nedir buna açıklık getirmek gereklidir. Caddelerde yürürken bir sürü firmanın olduğunu ve bunların bayilerinin her yerde olduğunu fark etmişsinizdir. Ya da kredi burcunu ödemediğinizde banka sizi dava ettiğinde banka binasının mahkeme salonuna gelmesini beklemek biraz saçma olurdu değil mi? Bu durumda  bankanın bir kişiliği olduğunu sizi dava etme, size icra gönderme gibi hakları olduğunu söyleyebiliriz. Tüzel kişilik kısaca bir kuruluşun gerçek hak ve bazı işlemler için yaptırım gücüne sahip olması desek yeridir. Daha detaylı bilgi için vikipedi gibi platformlardan bilgi alabilirsiniz. Şirket dendiğinde akla ilk gelen yapı adi şirkettir. Türk ticaretinde en çok görülen…

Genel Bakış

5

Özet : Tüzel Kişilik Kaydı için istenenler

Kullanıcı Oylaması: 4.45 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*