Anasayfa » Ticaret » Ticaret yapmak istiyorum diyenlere 4 fikir

Ticaret yapmak istiyorum diyenlere 4 fikir

Ticaret yapmak istiyorum diyorsanız işte size en çok yapılan ticari işlerden örnekler

Ticaret yapmak istiyorum ne yapabilirim diye düşünüyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Ticaret yapmak her zaman karlı ve bereketlidir. İş ahlakı iyi olan kişiler Ticaret hayatında çok başarılı olabiliyorlar. Bu yüzden ilk gereken dürüst ve güvenilir olmaktır. Ticaret hayatındaki en sıkıcı konu ise para yönetimidir. Çek, senet ve benzeri gibi evraklar yüzünden para yönetimi umduğunuzdan zor olabilir. Veresiye ticaret ise karşılıklı güveni gerektirir ve aşırıya kaçmak sizi iflasa doğru sürükleyebilir. Bu yüzden ticari konularda piyasayı okumayı bilmeli ve mutlaka iş planı yapmalısınız.

Birkaç küçük uyarıdan sonra gelelim ticaret yapmak istiyorum konusuna ; Ticaret yapmak için mutlaka sermayeniz olması gerekli. Sıfırdan ticaret yapmak zor ve risklidir. Bu sebeple ticaret yapılacak ürünleri bulurken aynı zamanda müşterileri de bulmanız gereklidir.

Ticaret yapmak için resmi bir şirketiniz olması gereklidir. Fatura kesmek ve kdv oranları gibi konular hakkında bir muhasebe uzmanına danışabilir ve kurulum aşamalarında yardım alabilirsiniz.

Ticaret yapmak isteyenler için fikirler

1- Tekstil piyasasında toplu ürünler alıp satmak karlı bir ticaret işidir. Sizlere kısa bir örnek vererek durumu anlatalım. Anlattığımız kişi ve yaptığı ticaret gerçektir. Kişinin ismi İbrahim beydir. İbrahim bey İstanbul tekstil piyasasında kazak ürünleri üreten bir firmanın sahibi. Firma ürettiği kazakları yıllardır Anadolu’da ki giyim mağazalarına ve butiklere toptan olarak satıyor. Yıllar içerisinde 400 bayiye ulaşan firma her ay düzenli olarak müşterilerine uğrayıp siparişler alıyor ve üretilen kazakları dağıtıyor. Kazak işinde üretim kendisine ait olduğu için kar marjı da yüksek oluyor.

Şöyle düşünün 400 bayi kazak sezonunda ortalama 300 adet sipariş veriyor. Bu da 400*300: 120.000 kazak ediyor. Bu kazakların maliyeti 10 lira civarı ve toptan satışı da 20 lira. Yani kar oranı Yüzde yüz ve toplamda bir siparişte 120.000 * 10 : 1.200.000 liralık kar elde edilen bir satış hacmi gerçekleşiyor. Bunu kış sezonu boyunca 3 sefer yapan firma 3.600.000 Tl kar elde ediyor. Burada ki rakamlar temsili olduğundan sadece bu ticaretle bile bir sezonda tekstil sezonundan ne kadar para kazanıldığını göstermek için anlatılmıştır. Kazakları kendi üretmeyen bir kişi ise bu ticarette paranın gücünü kullanıyor.

Yani peşin para bağlayıp kazakları 14 Tl civarında alıp 20 liraya satmaya çalışıyor. Burada bahsetmediğimiz daha bir çok maliyet kalemleri de var. Konu sadece ticaret ile nasıl hızlı para kazanıldığını anlatmak içindir.

2- Oyuncak sektöründe toplu alım satımlar da ticaret yapmak istiyorum diyenler için iyi bir fikirdir. Oyuncak sezonu yaz kış farketmeden tüketilen ürün gruplarındandır. Burada genellikle Çin piyasasında üretilen ürünler Türkiye’ye konteynırlarla getiriliyor. Toptan alım fiyatları bakımından Çin’den daha uyguna oyuncak üreten bir yer bulmanız zordur. Bu konuda Alibaba sitesini araştırmanızı tavsiye ederiz. Bu sitede onlarca oyuncak üreticisi bulunmaktadır.

Türkiye’ye gelen oyuncaklar toptan ticaret yapan şirketlere daha az karlar karşılığında satılır. Şirketlerde bu ürünleri oyuncak dükkanlarına ve oyuncak satan her mağazaya dağıtmaya başlarlar. Böylece yapılan bu ticaret elden elede olsa sürekli para kazandırır. Örneğin sadece balon piyasasında bile milyonlarca lira dönmektedir. Bu işleri yapmak için Dış ticaret konusunda bilgileriniz olmalı ve mümkünse bu işi yapanların yanında çalışarak deneyim kazanmalısınız.

3- Bir başka ticaret yapılabilecek sektörde kırtasiye malzemelerini toplu alıp satmaktır. Her sene okul sezonundan önce ticaret yapan girişimciler bu sektörde pazar araştırmasını yapar ve ürünleri sezon yaklaşmadan 1-2 ay önceden temin ederler. Türkiye genelinde 7500’in üzerinde Kırtasiye bulunduğu Esnaf ve Sanatkarlar odasının istatistiklerinde yer almaktadır.

Bu yüzden ilk defa ticaret yapmak isteyenler bu sektörde toplu alım ve satımlar yapmayı deneyebilirler. İş ortamının oturduğu sektörlerde farklı ürünlerin ticaretini yapmak ise daha akıllıcadır. Örneğin herkes genelde çok giden ürünleri pazarlarken siz aynı tarz ürünlerin farklı modellerini bulup satmaya çalışabilirsiniz. Kalem, silgi, defter, kaplık gibi ürünler bu sektörün en çok satılan ürünleri arasında yer alır. Özellikle kalem ve çeşitleri için yüzlerce seçenek bulunurken aynı durum kaplık için geçerli değildir.

4- Ayakkabı sektörü de ticaret yapmak isteyenler için güzel bir sektördür. Bu konuda çok fazla çeşit olmasına karşın tüketicilerin ayakkabı alma eğilimleri de o kadar fazladır. Ayakkabı modelleri her ne kadar çok olsa da pazarı ufak segmentlere bölmek işe yarayabilir. Örneğin bebek ve çocuk ayakkabıları olarak sektörü daraltabilirsiniz. Yurt içi ve yurt dışında bir çok üretici bulmanız mümkündür.

Ayakkabı imalatı ve satma konusunda Türkiye’de 13.000’e yakın esnaf bulunmaktadır. Modellerin sürekli değiştiği bu sektöründe kar oranları diğer sektörlere göre biraz daha fazladır. Ucuz ayakkabılar pazarın hakimi olsa da pahalı ayakkabı satan markalarda vardır. Ayakkabı ile ilgili ticaret yapmak isteyenler 17.Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı olan Aymod’u 28 Eylül – 01 Ekim 2016 tarihleri arasında ziyaret edebilirler. Bu fuara bir kez katılmış olarak birisi olarak size ticarete bakış açınızın çok değişeceğini söyleyebilirim. Fuarda bir çok toptancı ile tanışıp gerçek fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ticaret yapmak isteyenler için fikirlerimiz aslında daha çok ama bu konuları sitemizde ilerleyen zamanlarda yayınlamayı düşünüyoruz. Bu yüzden ticaret kategorimizi takip etmeyi unutmayın.

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Ticaret yapmak istiyorum diyorsanız işte size en çok yapılan ticari işlerden örnekler Ticaret yapmak istiyorum ne yapabilirim diye düşünüyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Ticaret yapmak her zaman karlı ve bereketlidir. İş ahlakı iyi olan kişiler Ticaret hayatında çok başarılı olabiliyorlar. Bu yüzden ilk gereken dürüst ve güvenilir olmaktır. Ticaret hayatındaki en sıkıcı konu ise para yönetimidir. Çek, senet ve benzeri gibi evraklar yüzünden para yönetimi umduğunuzdan zor olabilir. Veresiye ticaret ise karşılıklı güveni gerektirir ve aşırıya kaçmak sizi iflasa doğru sürükleyebilir. Bu yüzden ticari konularda piyasayı okumayı bilmeli ve mutlaka iş planı yapmalısınız. Birkaç küçük uyarıdan sonra gelelim ticaret yapmak istiyorum konusuna ;…

Genel Bakış

5

Özet : Ticaret yapmak istiyorum konumuza yıldız vererek yazımızı değerlendirebilirsiniz.

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*