Anasayfa » Ticaret » Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Neler Gereklidir

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Neler Gereklidir

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Ne Yapılmalı

Öncelikle şunu iyi bilmeliyiz. Ülkemizde iki tip şirket kurma yöntemi vardır. Bunlardan birincisi şahıs şirketi ikincisi de limited şirketi. Bu yazımızda şahıs şirketi kurmak için gerekli olan belgeleri ve masrafları ele alarak sizlere yol göstermeye çalışacağız.

Neden Şahıs Şirketi Kurmalıyım

Şahıs şirketi kurma kararı vermeden önce faaliyette olacağınız iş türünü, ne kadar kazanacağınızı, orta seviyeli bir esnaf mı olacaksınız gibi soruları iyice düşündükten sonra karar vermeniz gerekmektedir. Eğer orta seviyeli bir esnaf olacaksanız şahıs şirketi kurmak tam size göre bir hamle olacaktır. Şahıs şirketlerinin bir diğer adı ise şahıs işletmesidir. İşletme şahsın kendi namı veya ismi ile kurulur ve şirketin bütün borçlarından şahıs sorumludur. Şahıs şirketi hemen hemen 2 günlük bir zaman diliminde kurulabilir. Şahıs şirketleri sermaye şirketlerinin aksine kuruluş işlemleri sadece vergi dairesinden yapılmaktadır. Şimdi gelelim şahıs şirketinin nasıl kurulacağına.

Adım Adım Şahıs Şirketi Kurmak

Şimdi şahıs şirketi kurmak için gerekli olan bir takım evraklara göz atalım.

Eğer kuruluş için vergi dairesine kendiniz gitmeyecekseniz Noter onaylı Nüfus Cüzdanı Sureti, onaylı ikametgah, kira kontratı ve imza beyannamesi gerekli olan belgelerdir. Şirketinizin kuruluşunu eğer mali müşaviriniz aracılığı ile yapacaksanız mali müşavire vekalet vermeniz gerekmektedir. Bu işlemi mali müşavir ile yaparsanız vergi levhanızı bir gün içerisinde alabilirsiniz eğer kendiniz yapmak isterseniz yoklama memurunun iş yerine gelmesini beklemek zorundasınız. Genel anlamda değerlendirdiğimizde kuruluş işlemi evrakların tam olması halinde bir gün içerisinde gerçekleşmektedir.

Kuruluş İçin Cebimden Ne Kadar Masraf Çıkar

Aşağıda belirteceğimiz kuruluş masrafları ortalama bir değer olup kira farklılığı ve yapılacak işden kaynaklanan masraf artışı veya düşüşü yaşanılabilir.

 • Noterden alınan imza beyannamesi için 68,00 TL
 • İşletme Defteri Noter Onayı İçin 60,00 TL
 • Mali Müşavir Vekaleti İçin 95,00 TL
 • Meslek Odası Kaydı İçin 600,00 TL
 • Zorunlu kullanımı olan yazar kasa temini için 750 TL
 • Mali Müşavir Kuruluş Ücreti için 250 TL
 • Kira Kontratı Damga Vergisi 30,00 TL

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu ortalama değerdir. Sizin açacağınız işletmeye göre değişkenlik gösterebilir. Tabi ki açılış masrafları bittikten sonra daha cebimizden para çıkmayacak diye bir hikaye yok. Kuruluş işlemini yaptıktan sonra aylık y ada 3 aylık olarak ödeyeceğiniz kuruluş sonrası maliyetler ortaya çıkmaktadır.

 • Her ay ödenen Katma Değer Vergisi (KDV)
 • Her ay çalışanlarınız için ödenen sigorta pirimi
 • Kendiniz için ödediğiniz aylık bağkur piriminiz
 • Üç ayda bir veya ayda bir ödenen Stopaj
 • Üç ayda bir ödenen geçici vergi
 • Yılda bir yıllık gelir vergisi
 • Yılda bir yasal defter tastikleme ücretleri
 • Ayda bir ödenen mali müşavir ücreti

Şahıs şirketi harici limited şirketi kurmak ile ilgili bilgiler için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Limited Şirketi nasıl kurulur ve neler lazımdır

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Ne Yapılmalı Öncelikle şunu iyi bilmeliyiz. Ülkemizde iki tip şirket kurma yöntemi vardır. Bunlardan birincisi şahıs şirketi ikincisi de limited şirketi. Bu yazımızda şahıs şirketi kurmak için gerekli olan belgeleri ve masrafları ele alarak sizlere yol göstermeye çalışacağız. Neden Şahıs Şirketi Kurmalıyım Şahıs şirketi kurma kararı vermeden önce faaliyette olacağınız iş türünü, ne kadar kazanacağınızı, orta seviyeli bir esnaf mı olacaksınız gibi soruları iyice düşündükten sonra karar vermeniz gerekmektedir. Eğer orta seviyeli bir esnaf olacaksanız şahıs şirketi kurmak tam size göre bir hamle olacaktır. Şahıs şirketlerinin bir diğer adı ise şahıs işletmesidir. İşletme şahsın kendi namı…

Genel Bakış

5

Özet : Şahıs Şirketi Kurmakla ilgili yazımızı değerlendirebilirsiniz.

Kullanıcı Oylaması: 4.65 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*