Anasayfa » Ticaret » Mağaza isimleri ve İş Yeri isimleri Nasıl Bulunur

Mağaza isimleri ve İş Yeri isimleri Nasıl Bulunur

Mağaza İsimleri Neden Önemlidir

Mağaza isimleri yeni iş kuran girişimciler için çok önemlidir. Bu yüzden dükkan ve mağaza isimleri hakkında araştırdığımız konumuzda hangi isimleri nasıl koymamız gerektiğine dair ipuçlarını paylaşıyoruz.

İş Yeri İsimlerinin Önemi

Gündelik hayatınız üzerinde bir inceleme yapalım. Örneğin bir pazar günü aileniz ile dışarı çıktınız ve güzel bir kahvaltı yapmak istiyorsunuz. Kahvaltı yapacağınız yeri neye göre seçersiniz. Belirli bir kriteriniz var mı yoksa ezbere bir yere mi gidip oturursunuz. Bu tip durumlarda insanlar farkında olmadan kült yerlere otururlar yani markalaşmış yerlere. Peki bir marka nasıl doğar. Eğer bir mağaza veya iş yeri açmak istiyorsanız iş yerinize bir isim düşünüyorsunuzdur. Bu yüzden bu soruya kendi içinizde iyi bir yanıt bulmanız gerekmektedir. Tabii ki bu iş sadece marka ismi bulmakla bitmez, markanız logosunda yer alacak renkler bile insanlar üzerinde çok farklı etkiler oluşturabilir.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse pazar kahvaltınızı adı böcek olan ve mekanın dekorasyonu siyah ağırlıklı olan bir yerde yapmak ister misiniz? Bunu düşünmek bile insanın içini karartmaktadır. Yani eğer siz bir kahvaltı salonu açmak istiyorsanız insanların huzur bulabileceği ve rahatlayabileceği bir mekan ve isim bulmanız gerekmektedir. Şimdi gözlerinizi kapatın ve yeşillik içerisinde tahta masalarda dinlendirici bir tını eşliğinde Şen Vadi isimli mekanda kahvaltı yaptığınızı düşünün. İlk mekanımıza göre ne kadar ferahlatıcı değil mi ? İş yeri ismi müşteride ilk intibadır. Bunu insanın dış görünüşüne de benzetebiliriz. Bir insan iş görüşmesine gittiğinde giyimi ile karşılanır ve ahlakı ile uğurlanır. Eğer bir iş yeri ismi düşünüyorsanız bunu kriter olarak kendinize seçebilirsiniz.

Mağaza İsimleri Nasıl Konulur

Bunun birden fazla yöntemi vardır. Bir çok iş yeri sahibi dükkanlarına kendi isimlerini, soy isimlerini veya sevdiği insanların isimlerini koyarlar. Aslında bu tekniğe bir isim verecek olursak geleneksel yöntem adını verebiliriz. Buna bir kaç örnek verecek olursak, Kadir’in Yeri, Yaren Cafe, Soykan Giyim, Aslı Ticaret gibi. Bu tür dükkan isimlerini koyarken kulağa hoş gelip gelmediği en önemli kriterlerden bir tanesidir. Diğer yöntemleri de Alernatif yöntemler olarak adlandıra biliriz. Alternatif yöntemler biraz daha hayal gücümüzü ve düşüncemizi zorlamaya yöneliktir lakin bu zorlamalar sonucu ortaya çok güzel isimler çıkabilmektedir.

Bu tür dükkan isimlerinde dükkanın hangi amaca hizmet ettiği oldukça önemlidir. Bilindiği gibi dükkan ismi konurken verilmesi gereken bazı önemli mesajlar vardır. Eğer bir inşaat şirketi ise kalite, güven, sağlamlık gibi kriterleri anımsatacak kelimeler kullanılabilir. Bu sektörde kendini ispatlamış şirketlerden örnek verecek olursak, DumanKaya, Nuh Beton iyi bir örnek teşkil edebilir. Bu isimleri incelediğimizde güven verici olduğunu anlayabiliriz. DumanKaya şirketinin ismine baktığımızda sağlamlık ve saflık kelimeleri biz farkına varmasak dahi bilinç altımıza oturmaktadır. Nuh Betonda da aynı kelimeler istemsizce aklımızda yer eder. Bunun sebebi ise Nuh’un gemisidir. Dayanıklılığı sayesinde Nuh Tufanından zarar görmeden kurtulmasıdır.

Eğer yemek sektörüne girmek istiyorsanız mağaza isimleri konusunda hayal gücünüzü biraz daha fazla kullanarak veya duruma espirili bir dil ile yaklaşarak çok güzel isimler üretebilirsiniz. Örneğin bir fast food’cu facebook’dan etkilenerek iş yerinin adını Face Food koymuş ve tabelasında bildirim ikonlarında ne tür yiyeceklerin bulunduğunu belirtmiş. Sokakta yürürken yanından geçseniz bakmamanız imkansız denilecek derecede az diyebiliriz. İnsanların ilgisini çekebilecek isimler bulmak için öncelikle kendinizin öz eleştirisini yaparak bunu bütün insanlara göre değerlendirmeniz gerekmektedir.

Böylelikle hatasız mükemmellikte bir iş yeri ismine sahip olabilirsiniz. Başka bir yönden isim bulmak isterseniz ürününüzün geçtiği ünlü kelimeleri biçimlendirerek bir marka oluşturabilirsiniz. Örneğin Rönesans çoğunluk tarafından bilinen bir kelimedir. Eğer siz bir koku markası arıyorsanız bu kelimeyi biçimlendirerek ortaya çok güzel bir marka ismi çıkartabilirsiniz, Rön-Esans gibi.

Mağaza İsmi Bulurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu bölümde daha çok nasıl isim koyarsanız iyi olur kısmından daha çok resmi hususlara dikkat çekeceğim. Örneğin yukarıda anlattıklarımdan yola çıkarak güzel bir isim buldunuz ve bu ismi kullanmak istiyorsunuz. Ancak ismi kullanmadan önce halletmeniz gereken küçük bir iş var o da marka tescil başvurusu yapmak. Bu başvuruyu yaparak bulduğunuz isimin telif hakkı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunu öğrenmek ve buna göre hareket etmek ileride bir sorun ile karşılaşmamanız açısından oldukça önemli. Bu iş için Türk Patent Enstitüsünün marka sorgulama servisini kullanmalısınız.

Diğer bir husus ise mağaza isminizin kalıcılığı hakkında. Eğer ileride mağaza isminizi değiştirmek isterseniz derin bir düşüş yaşayabilirsiniz. Bundan kaçınmak için kalıcı ve kulağa hoş gelen bir isim bulmanız gerekmektedir.

Dikkat Çeken Mağaza İsimleri

Kokoş Giyim, BulgurKing, FaceFood, Koshe, Gün Gelir Hesap Döner, İremin Bahçesi, Şen Vadi, Hisar, YOK YOK, Bi Dürüm mü Var, Bread Pıtt, Aralık Sonu Ocak Başı, Adil Işık, Hotiç, Çılgın.  Bunun gibi daha bir çok ilginç ama müşteri çeken marka ismi bulunmaktadır. Eğer isim hafızanızı genişletmek isterseniz ve yatırımınızı daha faydalı bir hal alması için şehir şehir gezerek mağaza isimlerini inceleyebilirsiniz.

Marka Değeri Yüksek Mağaza İsimleri

Boyner, Altın Yıldız, Sarar, Kemal Tanca, Colins, Alvina, Aker, LC Waikiki, Defacto, Colezione, Avon, BurgerKing. Eğer dikkatinizi çektiyse daha ağır markalar yani takım elbise satan veya iş dünyasına dönük olan markalar genellikle kendi kurucularının isimlerini almıştır. Ancak burada farklı bir kriter devreye girmiştir. Buda isimlerin geçmişinin oluşu. Eğer sizin isminiz ve soyadınız da bu etkiyi yapabiliyorsa bu tür mağazalara hiç çekinmeden koymanızı tavsiye ederiz.

Mağaza isimleri ve Web etkisi

Mağaza isimleri bulma aşamasında dikkat edeceğiniz bir diğer konu da web sitesinin alan adının boş olup olmamasıdır. Bir çok emekler vererek açacağınız işletmenin alan adı başka bir firma veya benzer bir firma tarafından alınmışsa işiniz biraz daha zor olacaktır. Bunun nedeni ileri de bayilik verme aşamasına gelirseniz ve daha çok büyümek isterseniz, müşterileriniz sizin siteniz yerine başka bir şirketin sitesine gidebilirler. Bu yüzden akıllıca bir isim ve boş olan bir domain bulmanız her zaman size olumlu bir imaj olarak yansıyacaktır.

Mobil uyum : Ufak bir ayrıntı da günümüzde bir çok mağazanın web sitesi mobil uyumlu değildir. Bu da mağazanızın web uyumu ile ilgili çok gerekli bir durumdur.

Mağaza isimleri ile ilgili uyarılar

  • Mağaza ismi hedef kitleye uygun olmalı
  • Mağaza ismi ağızdan ağıza pazarlama modeline uyum göstermeli
  • Mağazanızdaki tabelanın renkleri mümkün olduğunca hedef kitlenizin sevdiği ortak renkler ile uyumlu yapılmalı
  • Mağaza ismi koyarken mutlaka domaini boş mu diye bakmalısınız
  • Mağaza isimleri için mutlaka marka sorgulama işlemi yapmalısınız
  • Aynı sektörden benzer isimler koymak yerine farklı bir mağaza ismi seçmelisiniz.
  • Son olarak ise mağaza isminizi kendiniz seçemiyorsanız bu konuda mutlaka iş danışmanlarının görüşlerine ve trend uzmanlarına danışmalısınız.

Mağaza isimleri ile ilgili bu konumuzda elimizden geldiğince bazı bilgileri sunmaya çalıştık. Sizlerde yorumlarınızda bize ve okuyucularımıza mağaza isimleri ile ilgili sorular sorabilirsiniz.

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Mağaza İsimleri Neden Önemlidir Mağaza isimleri yeni iş kuran girişimciler için çok önemlidir. Bu yüzden dükkan ve mağaza isimleri hakkında araştırdığımız konumuzda hangi isimleri nasıl koymamız gerektiğine dair ipuçlarını paylaşıyoruz. İş Yeri İsimlerinin Önemi Gündelik hayatınız üzerinde bir inceleme yapalım. Örneğin bir pazar günü aileniz ile dışarı çıktınız ve güzel bir kahvaltı yapmak istiyorsunuz. Kahvaltı yapacağınız yeri neye göre seçersiniz. Belirli bir kriteriniz var mı yoksa ezbere bir yere mi gidip oturursunuz. Bu tip durumlarda insanlar farkında olmadan kült yerlere otururlar yani markalaşmış yerlere. Peki bir marka nasıl doğar. Eğer bir mağaza veya iş yeri açmak istiyorsanız iş yerinize bir…

Genel Bakış

5

Özet : Mağaza İsimleri ile ilgili yazımızı değerlendirebilirsiniz.

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*