Anasayfa » Ticaret » Limited Şirketi nasıl kurulur ve neler lazımdır

Limited Şirketi nasıl kurulur ve neler lazımdır

Limited Şirketi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Bir limited şirketi kurmak için en az iki ortak ve ortalama 5.000 TL gibi bir sermayenizin olması gerekmektedir. Şirketin maliyetinin hesaplanmasına gelince bu sizin yapacağınız iş, müdür sayınız, ortak sayınız, sermaye ve kira tutarınız gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

Limited Şirketinin Aşama Aşama Kuruluşu

Öncelikle şirketinize verdiğinizi ismin veya ünvanın kontrolünün yapılması gerekmektedir. Bu kontrol yapılıp onay alındıktan sonra şirket sözleşmesini hazırlamanız gerekmektedir. Sözleşme hazırlandıktan sonra onaylatılır. Bağlı olduğunuz Ticaret odasına istenilen belgeler ile birlikte başvuru yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra Ziraat bankasına sermayenin on binde biri kadar bir ödeme yapılır bu ödemeye Rekabet Kurumu Payı ödemesi denmektedir. Parayı yatırdıktan sonra Ticaret Sicil Memurluğunun istediği belgeler doğrultusunda Şirket tescili için müracaat yapılır ve sicil için gerekli olan harç parası verilir. Harç yatırıldıktan sonra şirketin ticaret gazetesinde ilanı yayınlanır. Bu işlem Ticaret Sicil memurluğu tarafından Türkiye Ticaret Sicil gazetesi müdürlüğüne yazılan yazı ve sözleşme ile başvuru yapılır ve ardından yayınlanır. Şirket müdürünün imzası noterde çıkartılır. Vergi hesap numarasının alınması için vergi dairesine başvuru yapmak gerekmektedir. Bilanço esasına göre defterler tasdik ettirilir. Bağkur ve SSK işlemleri tamamlandıktan sonra hafta tatili ruhsatı ve çalışma izinleri kürşat ücretleri yatırılır. Böylelikle limited şirketi kurmak için önünüzde bir engel kalmaz.

SSK İşlemleri Ve İş Yeri Sicil Numarası Alınması

Eğer iş yerinde sigortalı eleman çalıştırmak istiyorsanız öncelikle sicil numarası almanız gerekmektedir. Peki bu sicil numarası nasıl alınır.

İki adet iş yeri bildirgesinin örneği ile nüfus cüzdan fotokopisi ( Muhtardan alınabilir) ilk başta gerekenlerdendir. İkametgah belgesi hangi meslek kuruluşuna kayıtlı iseniz oradan alacağınız faaliyet ve ticaret sicil gazetesi ya da onun yerine gazeteyi temsil edecek bir belge alarak iş yeri açma ruhsatının örneği, ortaklarınızın hepsinin nüfus kayıt örneği ikametgah belgeleri, muhasebecilerinizin ve müşavirlerinizin adını soyadını hangi odaya bağlı olduğunu gösteren onaylanmış belgeler kuruma teslim edilir. Böylelikle sicil numaranızı alabilirsiniz.

Belediye’de sizi Bekleyen İşler

Hangi belediyeye bağlıysanız o belediyeye iş yeri açma harcı yatırmanız gerekmektedir. Bunun dışında hafta sonu çalışacaksanız hafta sonu çalışma izni ve itfaiye raporu almak zorundasınız. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra limited şirketinizi kurabilirsiniz.

Limited Şirketi Kurma Maliyeti sermayeniz ile orantılı olarak değişmektedir.

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Limited Şirketi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar Bir limited şirketi kurmak için en az iki ortak ve ortalama 5.000 TL gibi bir sermayenizin olması gerekmektedir. Şirketin maliyetinin hesaplanmasına gelince bu sizin yapacağınız iş, müdür sayınız, ortak sayınız, sermaye ve kira tutarınız gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Limited Şirketinin Aşama Aşama Kuruluşu Öncelikle şirketinize verdiğinizi ismin veya ünvanın kontrolünün yapılması gerekmektedir. Bu kontrol yapılıp onay alındıktan sonra şirket sözleşmesini hazırlamanız gerekmektedir. Sözleşme hazırlandıktan sonra onaylatılır. Bağlı olduğunuz Ticaret odasına istenilen belgeler ile birlikte başvuru yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra Ziraat bankasına sermayenin on binde biri kadar bir ödeme yapılır bu ödemeye Rekabet…

Genel Bakış

5

Özet : Limited Şirketi kurma ve açma ile ilgili yazımızı değerlendirebilirsiniz.

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*