Anasayfa » Kredi ve Destekler » Kosgeb destekleri 2017 yılında ne kadar olacak

Kosgeb destekleri 2017 yılında ne kadar olacak

Kosgeb destekleri 2017 yılında değişecek mi

Kosgeb destekleri 2017 yılı için nasıl bir değişikliğe gidecek. Bildiğiniz gibi Kosgeb 2016 yılında girişimcilere ve yeni kurulan şirketlere verilmeye devam etti. 2017 yılında Kosgeb destekleri ile ilgili geniş bir açıklama yapılmadı. Ancak Kosgeb ile ilgili dökümanlarda 2017 yılı için verilecek destekler hakkında kısa bir not belirtilmiş. Bu notta Kosgeb’in 2017 yılı hedeflerinde destek miktarlarının değişebileceği yazıyor.

Kosgeb muhtemelen önümüzdeki yıl vereceği desteklerde değişiklikler yapacaktır. Ama esas sorun Kosgeb destekleri alan girişimcilerin kurdukları işlerden ne kadar memnun kaldığı. Çevremizde araştırma yaptığımız ve Kosgeb ile bir şekilde yoluna devam eden girişimciler bazı sorunlardan bahsetmeye başladı.

Kosgeb destekleri ve gelen şikayetler

Kosgeb desteklerinden faydalanan ve işini kuran bazı girişimcilerin verdiği bilgilere göre, Kosgeb en çok verdiği desteğin önce harca, sonra faturalandır ve gel bizden paranı al demesinden şikayetçiler. Kurum yeni iş kurmak isteyenlere geri ödemesiz 50 bin lira veriyor ama bunun hemen hemen hepsinin faturalandırılmasını istiyor. Yeni girişimciler ise işi kuracak kadar paramız olsa zaten neden destek alalım ki diyor. Destekler arasında kuruluş dönemine ait makine ve ofis masraflarını peşin ödemek zorunda kalanlar eğer gerekli sermayeyi bulamazlar ise işi kurma süreçleri ya uzuyor ya da destek almadan Kosgeb’i terk ediyor. İşin özünde harcanan parayı Kosgeb peşin olmasa da veriyor. Ama iş kuran kişiler bundan gene de rahatsız oluyor.

İkinci konu ise verilen eğitimlerin yetersiz ve hep bilinen konulardan oluşması. Girişimcilik üzerine verilen eğitimler genelde her yerde bulabileceğiniz konuları kapsıyor. Mesela sadece pazarlama konusunda bile 50 çeşit yöntem var. Ama bunların bir çoğundan bahsedilmiyor.

İş planı yapma ise bir çok iş kuran kişiye çok zor oluyor. Burada haklı olan ise Kosgeb gözüküyor. İş planı yapmayı bilmiyorsanız destek alamazsınız. Ücretli iş planı yapan kişiler bu evrakları dolduruyor ama önemli bir şey unutuluyor. İş planı sadece içerik için doldurulmaz. İş planı demek işinizin gerçekten nasıl işleyeceği ile ilgilidir. Bu yüzden her iki tarafında bu konuda daha çok çalışması gerekiyor. Kosgeb iş planı için ödül vermek yerine iş planı eğitimi verse ve bu konunun ne kadar önemli olduğunun üzerinde daha sıkı dursa, girişimci de ona göre adımlarını atabilir.

Kosgeb evraklarının hazırlanma zorluğundan da yakınan girişimciler ayrıca özel Kosgeb danışmanlarının aldığı ücretlerden de memnun değiller. Danışmanlar hakkında Kosgeb sitede sık sık duyuru yapıyor ama evrakları ve başvuru belgelerini güzel dolduramayan herkes illa ki danışmanlardan yardım almak istiyor. Özel danışmanlar ise serbest piyasa diyerek istediği fiyatları girişimcilere uyguluyorlar. Bu da destek alacak olan kişilere ayrı bir sıkıntı yapıyor.

Kosgeb desteklerinde sabit yatırım desteğini almayıda ayrı bir zorluk olarak belirten girişimciler bu desteğin miktarından ve geri ödemesinden şikayet etmiyorlar. Sadece işlerini bu desteği almak için geliştirmek zorunda olduklarından yakınıyorlar.

Kosgeb destekleri 2017 yılında nasıl olmalı.

Kosgeb destekleri alan kişilerin bazı zorluklarından kısaca bahsettik. Umarız ki 2017 yılında Kosgeb destekleri daha anlaşılır ve daha çok miktarlarda olur. Kurum amacına yönelik hizmetinde başarılı gibi gözükse de yeni girişimcilerin beklentisinin daha çok olduğunu unutmamalı.

Sizde Kosgeb destekleri konusunda bize yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz. Sizce Kosgeb destekleri 2017 yılında nasıl ve ne kadar olmalı?

Kosgeb ile ilgili ufak bir not: Bazı girişimci adayları Ksogeb ile ilgili konuları Koskep, Kosgep, Koskeb gibi farklı kelimelerde arıyor. Bu yüzden istedikleri bilgiler yerine farklı konuları okuyorlar, arkadaşlar kelimenin doğrusu Kosgeb.

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Kosgeb destekleri 2017 yılında değişecek mi Kosgeb destekleri 2017 yılı için nasıl bir değişikliğe gidecek. Bildiğiniz gibi Kosgeb 2016 yılında girişimcilere ve yeni kurulan şirketlere verilmeye devam etti. 2017 yılında Kosgeb destekleri ile ilgili geniş bir açıklama yapılmadı. Ancak Kosgeb ile ilgili dökümanlarda 2017 yılı için verilecek destekler hakkında kısa bir not belirtilmiş. Bu notta Kosgeb'in 2017 yılı hedeflerinde destek miktarlarının değişebileceği yazıyor. Kosgeb muhtemelen önümüzdeki yıl vereceği desteklerde değişiklikler yapacaktır. Ama esas sorun Kosgeb destekleri alan girişimcilerin kurdukları işlerden ne kadar memnun kaldığı. Çevremizde araştırma yaptığımız ve Kosgeb ile bir şekilde yoluna devam eden girişimciler bazı sorunlardan bahsetmeye başladı.…

Genel Bakış

5

Özet : Kosgeb destekleri 2017 ile ilgili bilgiler

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*