Anasayfa » Girişimcilik » Girişimci her şeyi bilmek zorunda mı?

Girişimci her şeyi bilmek zorunda mı?

Bir girişimci iş kurmadan önce her şeyi bilmek zorunda mıdır?

Girişimci her şeyi bilmek zorunda mı? Günümüzde girişimcilik kavramı Kosgeb ve Tübitak kurumlarının sayesinde Türkiye’de hızla önem kazanmaya başlamıştır. Bir girişimci işini kurmadan önce ilk olarak hangi işi nerede yapacağına odaklanır. Bu da gayet doğaldır ve bilinmesi gerçekten gerekli en önemli unsurdur. Girişimci iş fikrini bulduktan sonra karşısına bir çok terim ve uygulama çıkmaya başlar.

Özellikle Kosgeb yeni girişimciler için Girişimcilik eğitimi, İş planı hazırlama ve sermaye destekleri hakkında bilgileri anlatmaya başlar. Buraya kadar normal görünen girişimcilik aşamaları aslında ülkemizde ki vatandaşları zorlamaktadır. Yıllarca küçük bir işyeri kurarak ve hiç iş planı yapmadan büyüyen bir çok işletmeye de tanık olmuşuzdur. bu girişimciler öğrenmesi gereken bilgileri ilk başta değilde zaman içerisinde işletmesini büyüterek öğrenmeye başlamışlardır. Girişimcilerin başarı hikayelerini dinlediyseniz genellikle hepsi ufak bir noktadan işe koyulup yavaş adımlar ile büyümeyi başarır.

Burada dikkat çekici olan Kosgeb’in girişimcilere daha işlerinin ilk adımlarına adapte olmasını sağlamak yerine direk olarak eğitim ve iş planı gibi konulara ağırlık vermesidir. Bir girişimci her şeyi bilmek zorunda olmadığı gibi her konuya da adapte olmak zorunda değildir. Bu yüzden Kosgeb girişimcilerinin bir çoğu işi daha sahada yapmadan iş planı üzerinde büyütmeye ve uzun vadeli hedefler koymaya başlamaktadır. Bu da girişimciyi olumsuz yönde etkilemektedir. İş planında ki kısa-orta ve uzun vadeli planları tasarlarken deneyimleri olmayan kişiler işi kurduktan sonra tabir yerindeyse çuvallamaya başlar.

Girişimcilik Terimleri

Peki girişimcilerin bu konuda yapması gerekenler nelerdir. Bir girişimci ilk başta işi nasıl ve nerede kuracağına odaklanmalı. Hemen ardından ise müşteri kitlesine nasıl ürün veya hizmet vereceğine karar vermelidir. Eğer girişimci daha işe başlamadan başabaş noktası, Ekonomik etkenlik, Fizibilite, swot analizi, ağızdan ağıza pazarlama, gerilla pazarlama ve Franchising gibi terimlere kafa yormaya başlarsa bir süre sonra ilk kurmayı planladığı işin yerine farklı fikirler edinmeye başlayabilir.

Bu sebep ile girişimci her şeyi bilmek zorunda değildir.Girişimci ilk başta işini kurar ve hayallerini harekete geçirmeye başlar. Ardından para kazanmaya başladıkça büyüme potansiyeli kendiliğinden doğar ve bundan sonra işte bu zorla dayatılan girişimcilik, ekonomi ve işletme terimleri konusunda ki uzmanları işe almaya başlar. Bu nokta ise aslında bugün bir çok dev markanın başarı hikayesini oluşturur.

Düşünsenize İkea ikinci el eşyalar satmak için açtığı işyerinde aslında bir çok girişimcilik terimini bilmiyordu. Ingvar Kamprad girişimciliğe kibrit satarak başlamış ve zamanla mobilya satmaya karar vermiş bir girişimcidir. Şimdi siz düşünün Ingvar Kamprad işe ilk başladığında girişimcilik ile ilgili her şeyi biliyor muydu?

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Bir girişimci iş kurmadan önce her şeyi bilmek zorunda mıdır? Girişimci her şeyi bilmek zorunda mı? Günümüzde girişimcilik kavramı Kosgeb ve Tübitak kurumlarının sayesinde Türkiye'de hızla önem kazanmaya başlamıştır. Bir girişimci işini kurmadan önce ilk olarak hangi işi nerede yapacağına odaklanır. Bu da gayet doğaldır ve bilinmesi gerçekten gerekli en önemli unsurdur. Girişimci iş fikrini bulduktan sonra karşısına bir çok terim ve uygulama çıkmaya başlar. Özellikle Kosgeb yeni girişimciler için Girişimcilik eğitimi, İş planı hazırlama ve sermaye destekleri hakkında bilgileri anlatmaya başlar. Buraya kadar normal görünen girişimcilik aşamaları aslında ülkemizde ki vatandaşları zorlamaktadır. Yıllarca küçük bir işyeri kurarak ve hiç…

Genel Bakış

5

Özet : Girişimci her şeyi bilmek zorunda mı konusunu değerlendirebilirsiniz.

Kullanıcı Oylaması: 4.6 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*