Anasayfa » Forex ve Borsa » Borsa Üyelik İşlemi Nasıl Yapılır?

Borsa Üyelik İşlemi Nasıl Yapılır?

Borsa Üyelik İşlemi

Borsa üyelik işlemleri aracı kurumların kendilerinin belirlediği bazı kıstaslar ışığında gerçekleştiriyor. Aracı kurumlar, borsa üyelik ile kendi müşteri portföylerini böylece oluşturuyorlar.

Hemen her gün sabah ve akşam saatlerinde borsa ile ilgili işlem bilgileri duyulur. Günü yükseliş ile kapatan ya da düşen borsa şeklinde açıklamaları hemen herkes duyar. Ancak işlem nasıl yapılır sorusunu bilen çok azdır. Aslında kenarda bir miktar sermayesi olan hemen herkes borsada işlem yapabilir.

Evvel zamanlarda şirketlerin hisselerinin senetleri kağıt belgeler hali ile aracı kurumlara getirilirdi. Hisseleri alanlara verilirdi. Senet kağıtlarını taşımak için o zamanlar taşıma araçları kullanılırdı. Yapılan düzenlemeler ile işlemlerin internet ortamında gerçekleştirilmesi ve merkezi kurumun oluşturulması ile senetler adınıza Ankara merkezli bu kuruluşta adınıza saklanmaktadır.

Borsa Üyelik İşlemleri ve Aracı Kurumlar

Aracı kurum aracılığı ile işlem yapmak günümüzde eskisine nazaran çok daha kolay haldedir. Geçmişten bu güne aynı olan şey, mutlaka bir bankada vadesiz olarak hesap açmanız gerekiyor. Aracı kurumun ilintili olduğu bu hesaptan yatırım yapabiliyorsunuz. Eskiden aracı kurumu muhakkak ya arayarak ya da bizzat giderek oradaki dilır adı verilen kişiye talimatınızı ulaştırmanız gerekiyordu.Eskiden broker ile sürekli temasınız sayesinde işleminiz yapılırdı. Şimdilerde buna gerek kalmadan kendiniz ekranınızdan bunu yapabiliyorsunuz. Tabi emir hattını arayarak da işleminizi sağlayabiliyorsunuz.

Aracı kurumların sermaye miktar şartları değişse de yatırım hesabı gerekli istenenleri sağladıktan sonra işleminiz gerçekleşir. Yatırım hesabının aktif şekle dönüşmesi yine aracı kurumdan kuruma farklılık gösterir. Genel itibarı ile iki ya da üç gün içerisinde hesap aktife geçer. Hesabın aktife düşmesi ile aracı kurumlara ait seansa salonlarında hem sosyal iletişim hem de toplu coşkuyu yaşayabileceğiniz gibi her mekanda internet sağlayıcı bir cihaz aracılığı ile sayfanız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Alım ve satımlarınızı bilgi ve teknik donanımınızın ışığında istediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Borsa artık internette

İnternet bankası hesabınızın üstünden de işlem yapılabilmektedir. Bankanızdaki hesabınıza dair bir internet hesabınız olması gerekir. İnternet sayfanıza bir yatırım hesabı tanımlanmış olmak zorundadır. Yatırım sekmesinde, yatırım hesabınızın genel portföyü ile alakalı bilgilerin yanında hisse alıp satabilme butonları ve işlemlerinize dair geçmiş görüntüleme seçenekleri ile size fırsat verir. İstediğiniz hemen her hisseyi bazı istisnalar haricinde buradan alımını ve satımını yapabilirsiniz. İstisnalar ise şu şekilde oluşur. Göz altı pazarında bulunan hisseler ile alakalı işlem yapmak için alımda mutlaka aracı kurumun emir hattı ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili Konu : Borsadan Para Kazanmak ve Borsa işlemleri

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Borsa Üyelik İşlemi Borsa üyelik işlemleri aracı kurumların kendilerinin belirlediği bazı kıstaslar ışığında gerçekleştiriyor. Aracı kurumlar, borsa üyelik ile kendi müşteri portföylerini böylece oluşturuyorlar. Hemen her gün sabah ve akşam saatlerinde borsa ile ilgili işlem bilgileri duyulur. Günü yükseliş ile kapatan ya da düşen borsa şeklinde açıklamaları hemen herkes duyar. Ancak işlem nasıl yapılır sorusunu bilen çok azdır. Aslında kenarda bir miktar sermayesi olan hemen herkes borsada işlem yapabilir. Evvel zamanlarda şirketlerin hisselerinin senetleri kağıt belgeler hali ile aracı kurumlara getirilirdi. Hisseleri alanlara verilirdi. Senet kağıtlarını taşımak için o zamanlar taşıma araçları kullanılırdı. Yapılan düzenlemeler ile işlemlerin internet ortamında gerçekleştirilmesi…

Genel Bakış

5

Özet : Borsa Üyelik İşlemi

Kullanıcı Oylaması: 4.4 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*