Anasayfa » Forex ve Borsa » Borsa Tescil Ücreti Nedir?

Borsa Tescil Ücreti Nedir?

Borsa Tescil Ücreti

Borsa tescil ücreti, işlem görerek tescil edilmesi sağlanan miktar olan işlem bedelinin üstünden göreli bir şekil ile alınan meblağa borsa tescili ücreti denir. Kütüğe geçirme adı da verilen tescil, ilgili oranlarının miktarlarının belirlenmesi önceliklidir. Ücret tahakkuku için bu gerekir. Hem alım hem de satım üstünden bir emtianın maksimum olarak tespit edilen oran binde ikisidir.

Borsa tescil ücreti tespit edilen ücretinin oransal bölümünü meclis belirler. Borsa kotasında olup ta borsadaki kurallara tabi olan tüm emtianın gerek alımlarında gerekse de satımlarında meclisin belirlediği bu oran aynıyla uygulanır. Uygulanmasına dair de yapılan her işlemin üzerinden her biri adına ayrı ayrı toplamındaki tescil bedeli alınır. Her bir işlem için ayrı bir şekilde alınacak bu yıllık bedelin en üst limiti ile senelik olarak aidat şekli ile en süt limit olan yerden yüzde on gibi bir rakam ile ödenir. Bu oranın miktarından ise asla az olamaz. Tamamının yakınından da fazla bir meblağ olamaz. Ürünlerin senetlerine dair ise yapılacak olan tescile dair bedel nispeti de hem alım hem de satım ederleri üstünden en fazla on binde beş gibi bir rakamda olabilir.

Borsa Tescil Ücreti ile ilgili bilgiler

Borsa tescil ücreti tespit edilen ücretinin oransal bölümünü belirleyen meclis, oranın belirtildiği maddenin ikinci fıkrası içeriğinde tespit edilen en fazla miktar tahditleri üstüne çıkmamak üzere belirlenen tescil bedeli nispetini belirlemesi mümkündür. Bu aranın borsa içerisinde işlemler ile borsanın dışında işlemler adına çok da farklı olan oranları da tespit edebilme salahiyetine sahiptir.

Ayrıca tescil ücreti üzerinden işlemleri kütüğe geçirme şekli ile anında bedelinin peşinen verilmesi gereken bir kuraldır. Borsa tescil ücreti tespit edilen ücretinin oransal bölümünü belirleyen meclis, avansın evvelden alınmasına karar verebileceği ve bunun yapılacak tescillere mahsuben alındığı biliniyor. Üyelerinin bizzat yaptırdıkları kütüğe geçirme ile alakalı bedelin toplamının ödenme zamanı da işlemin yapılmasından itibaren en geç iki hafta içerisinde verilmesi gereğidir. Bunun da bir kerelik olması kaydı da ayrıca düşülmüştür. Tüm bunlar Borsa tescil ücreti tespit edilen ücretinin oransal bölümünü meclis tarafından belirlenmektedir.

Gerek alım yapar iken gerekse de satım esnasında tescilin sağlanmasından sonra bütün tarafların iştiraki ile bedelleri etkileyecek gerekli değişiklik talebi iletilir. Bildirilen tescilin yapıldığında hemen borsa yetkililerine iletilir. Eğer bir fazlalaşma oluşur ise arada oluşan fark da alınır. Tersi bir durumda ise eksilme olur ise bedel fazlalığı iade edilir.

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Borsa Tescil Ücreti Borsa tescil ücreti, işlem görerek tescil edilmesi sağlanan miktar olan işlem bedelinin üstünden göreli bir şekil ile alınan meblağa borsa tescili ücreti denir. Kütüğe geçirme adı da verilen tescil, ilgili oranlarının miktarlarının belirlenmesi önceliklidir. Ücret tahakkuku için bu gerekir. Hem alım hem de satım üstünden bir emtianın maksimum olarak tespit edilen oran binde ikisidir. Borsa tescil ücreti tespit edilen ücretinin oransal bölümünü meclis belirler. Borsa kotasında olup ta borsadaki kurallara tabi olan tüm emtianın gerek alımlarında gerekse de satımlarında meclisin belirlediği bu oran aynıyla uygulanır. Uygulanmasına dair de yapılan her işlemin üzerinden her biri adına ayrı ayrı…

Genel Bakış

5

Özet : Borsa Tescil Ücreti

Kullanıcı Oylaması: 3.65 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*