Anasayfa » Forex ve Borsa » Borsa Tescil İşlemi İptal Olur Mu?

Borsa Tescil İşlemi İptal Olur Mu?

Borsa Tescil İşlemi

174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununa göre Ticaret borsası bünyesine dâhil olan maddelerin ticareti le uğraşanlar, bulundukları bölgenin Borsasına kayıt olmak zorundadırlar. Borsa kurulan yerlerde borsaya tabi malların en az miktarlarının üzerinde yapılan tüm ticari işlemlerin borsaya tescil ettirilmesi Borsa Tescil Yönetmeliğince zorunludur. Elektronik ticaret yoluyla yapılan alım satımlar da buna dâhildir. Tüketicilerin kendi başlarına yaptığı alımlar ve borsaya tabi malların en az miktarlarını altında gerçekleşen işlemlerin tesciline gerek yoktur. En az miktarlar borsanın bulunduğu yerdeki yerel piyasa şartlarında toptan sayılan miktarlar temel alınarak belirlenir.

Borsa tescil işlemi yapılabilmesi için alıcı ve satıcıdan birisinin Borsaya kayıtlı olması yeterlidir. Borsaya kayıtlı olmayanların tescilleri borsa ajanlarına vekâlet verilerek ajanlar vasıtasıyla yapılır. Tescil süresi alım satım işleminden itibaren 30 gündür. 30 gün içinde tescil işlemi yaptırılmazsa tescil ücreti yüzde 50 fazlasıyla tahsil edilir. Tescil ücreti alım satım işlem değerinin KDV olmayan net tutar üzerinden en fazla binde iki oranında alınır. Borsaya tabi malların alım satım işlemlerinde işlem başına alınacak tescil ücreti yıllık aidat oranlarının yüzde onundan az tamamından fazla olamaz. Kural olarak ihracat işlemlerinde tescil ücreti alınmaz. Alım satım beyannamesi üç nüsha doldurularak Borsaya teslim edilir. Tescil memuru beyannamede belirtilen fiyatların alım satım işlemi için uygunluğunu, imzaların geçerliliğini, alım satımı yapan firmaların stok durumlarını kontrol ederek tescil numarası verir. Tescil olunan işlemlere ilişkin fiyatlar aynı gün alım satım şekilleriyle birlikte borsada ilan edilir anacak şirket adları açıklanmaz.

Borsalar yetki bölgelerindeki üyelerinin tüm alım satım işlemlerini tescil ettirip ettirmediklerini takip etmeye yetkilidir. Takip amacıyla hâkim kararı aldırarak üyelerin ticari defter ve evrakını inceleyebilir, geçerli sebepleri olmadan tescil yaptırmadığını tespit ettiği üyelerin alım satım işlemlerini kendiliğinden tescil eder. Bu durumdaki üyelere 6183 sayılı Kanun gereği gecikme zammı tahakkuk ettirilir.

Borsa tescil işlemi iptali borsaya tescil ettirilmiş alım satım işlemlerinin taraflarının ilgili borsaya yazılı müracaatları üzerine yönetim kurulu tarafından iptal edilebilir. Borsa tescil işlemi iptali hakkında yetkili organlardan hakem heyeti ya da mahkeme aracılığıyla fesih kararı aldırılabilir. Bir alım satım işleminin birden fazla kere tescil edildiği saptandığında yönetim kurulu tarafından işlem iptal edilir. Tarafların istemesi durumunda tescil ücretleri iade edilebilir.

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Borsa Tescil İşlemi 174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununa göre Ticaret borsası bünyesine dâhil olan maddelerin ticareti le uğraşanlar, bulundukları bölgenin Borsasına kayıt olmak zorundadırlar. Borsa kurulan yerlerde borsaya tabi malların en az miktarlarının üzerinde yapılan tüm ticari işlemlerin borsaya tescil ettirilmesi Borsa Tescil Yönetmeliğince zorunludur. Elektronik ticaret yoluyla yapılan alım satımlar da buna dâhildir. Tüketicilerin kendi başlarına yaptığı alımlar ve borsaya tabi malların en az miktarlarını altında gerçekleşen işlemlerin tesciline gerek yoktur. En az miktarlar borsanın bulunduğu yerdeki yerel piyasa şartlarında toptan sayılan miktarlar temel alınarak belirlenir. Borsa tescil işlemi yapılabilmesi için alıcı…

Genel Bakış

5

Özet : Borsa Tescil İşlemleri hakkında

Kullanıcı Oylaması: 4.35 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*