Anasayfa » Ticaret » Aliexpress ile Nasıl alışveriş yapılır 2016

Aliexpress ile Nasıl alışveriş yapılır 2016

Aliexpress ile Nasıl alışveriş yapılır

Aliexpress ile Nasıl alışveriş yapılır. Son bir kaç yılda Aliexpress ülkemizde popülerliğini arttırdı. Bunun sebebi ise Çin kaynaklı sitede bulunan ürünlerin ülkemizde ki ürün fiyatlarına göre daha ucuz olması. Aliexpress’in Çin kaynaklı olduğunu öğrendiğimiz andan itibaren içerisinde bulunan bütün ürünlerin tabiri caiz ise çakma olduğu düşüncesine kapılmak kadar doğal bir tepki olamaz. Lakin bu kanı yüzde yüz doğrudur diyemeyiz. Çünkü Ali Express’de binlerce firma bulunmaktadır.

Bu firmalar arasında çakma ürünler satan olduğu kadar orijinal ürünlerde satanlar bulunmaktadır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki site içerisinde sağlam Çin markaları da satılmaktadır. İsterseniz kısa bir araştırmanın sonucunda kaliteli Çin markalarını bulabilir ve almak isteyeceğiniz ürünlerin bulduğunuz markaların üretip üretmediğini öğrenebilirsiniz böylelikle sağlıklı bir alışveriş yapmış olursunuz. Bu örneği tabi ki bilgisayar, tablet, ve telefonlar için vermedik unutmayın diğer malzemeler için bahsettiğimiz konu geçerli.

Ali Express sitesindeki Türkçe çevirilere Dikkat

Ali Express’in Türkler için kolaylık olsun diye sitesinde Türkçe çeviriler bulunmaktadır. Yalnız bu çeviriler Google Translate çevirisi olduğu için tam olarak anlaşılamamaktadır.

Aliexpress sitesine girdikten sonra sağ üst köşede yer alan ‘KATIL‘ butonuna tıklamanız lazım. Buradan kendinize ait sosyal medya hesaplarından yahut direk üye ol kısmından aliexpress’e kayıt yaptırabilirsiniz. Aliexpress üyelik işlemleri sırasında sizden kredi kartı bilgilerinizi isteyecektir.Bu konuda Aliexpress’e tamamen güvenebilirsiniz çünkü bilgilerinizi diğer firmalar ile paylaşmamaktadır.

Ali Express sitesine Üye olmak

Üyelik işlemlerinin devamında adresinizi de dikkatli bir şekilde yazmayı lütfen ihmal etmeyiniz. Alışverişlerinizde kullanacağınız kartın PAYPAL kart olmasını tavsiye ederiz bunun sebebi ise uluslar arası bir kullanımı olmasıdır. Paypal kullanımı Türkiye’de yasak olsa da yakın zamanda tekrar kullanılabileceği haberleri çıkmaktadır. Kargonuzun gelmemesi veya yolda başına bir şey gelmesi durumunda paypal kart sizi yarı yolda bırakmayacak tabiri caizse sizi üzmeyecektir. Hem paypal kartta içine ne kadar para atarsanız o kadar harcayabildiğiniz için dolandırılma gibi bir olasılıkta kalmamış oluyor.

Aliexpress’e üye olma işlemini aldıktan sonra hangi ürünü almak istiyorsanız arama butonundan ürüne ulaşabilirsiniz burada karşınıza binlerce sonuç çıkacaktır. Başta değindiğimiz gibi ürününüzü seçmeden önce başka hangi markalar tarafından üretildiğini daha doğrusu satıldığını öğrenmeniz sizin için daha ekonomik olacaktır. Bunun sebebini bir örnek ile açıklayacak olursak. Çinde bir ampul fabrikası düşünün bu fabrika bir gün içerisinde binlerce ampul üretiyor. Bu fabrikadan bir çok marka aynı ampulleri alıyor sadece üzerinde biraz tasarımsal değişiklikler yaparak ve üzerine kendi marka isimlerini basarak satışa sunuyorlar.

İşte burada devreye marka değeri giriyor. Siz aynı ampulu A markasından 2 dolara alırken B markasından 10 dolara alabilirsiniz buda sizin cebinizi üzer. Yani aslına bakarsanız fiyatının yüksek olması ürünün kaliteli olduğu anlamına gelmez.

Kutudan Hıyar Çıkma Olasılığı

Ürün seçme konusuna devam ederken böyle bir başlık açma gereği hissettim çünkü bir çok kişi bunu dillendirmese de içlerinde bu korkuyu yaşamaktadır. Tabi ki böyle bir ihtimal yok değil. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi site içerisinde binlerce firma mevcut. Peki biz nasıl firmanın sağlam ve güvenilir olacağını anlayacağız. Öncelikle ürün listesi geldiğinde ürünün sağ tarafında bulunan yıldız sayısına göre kaba taslak bir değerlendirme yapabilirsiniz. Bu sizin için yeterli gelmiyorsa ki gelmemeli ürünün içerisine girerek kullanıcılardan gelen yorumları kontrol etmeniz gereklidir.

Özellikle yorumların içerisinde resimli yorumları kontrol ederek kargonun sağlam ulaşıp ulaşmadığını ve ne derece güvenli olduğunu öğrenme şansınız bulunmaktadır. Ürün için bir tane bile kötü yorum yok ise o ürünü gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Gümrük Kurallarına Dikkat Edilmesi Gerek

Almak istediğimiz ürün hakkında gerekli araştırmayı yaptık ve sahtekarlık yapmayan bir satıcı bulduk ürünün fiyatı da gayet uygun tam satın alma işlemi yapacağız ki aklımıza bir soru işareti belirdi. İşte o soru işaretinin adı GÜMRÜK. Alacağınız ürünler yurt dışından geleceği için ülkemize girebilmesi için gümrükten geçme zorunluluğu vardır. Her yıl bu gümrük kuralları yenilenmektedir ve belirli sınırlılıklar getirilmektedir.

Örneğin 2015 yılının gümrük sınırı 75 Euro olarak belirlenmiştir. Peki bu ne anlam ifade etmektedir. Bu demek oluyor ki 75 Euro üzerinde ki ürünlere gümrük yetkilileri tarafından el konulur ve bunun sonucunda üzülen taraf siz olursunuz. Çünkü o ürünü gümrükten alabilmek için uzunca bir süre işlemlere tabi tutulur sonunda ürün için ülkemizde belirlenen vergiyi öder ondan sonra ürününüzü alabilirsiniz. Tabi artık ihtiyacınız varsa kullanırsınız.

Bu sınırlamalar sadece ürün fiyatıyla ilgili değil tabiki. Ürün sayısı da önemli. Eğer bir üründen 2 den fazla getirmek isterseniz gümrükte bu ticaret amaçlı algılanabilir ve bu sebeple de ürüne el konulabilir. Sonra ne mi olur ? Ürünü unutun.

Alışverişe Devam

Gümrük kurallarını da hallettikten sonra önümüzde artık hiçbir engel kalmadı. Satın al butonunu tıkladıktan sonra bizden istenilen bilgileri sırasıyla özenli bir şekilde yazıyoruz. Adresinizi kontrol ettikten sonra ürünün altında bulunan yazı yazma yeri sayesinde satıcıya bir not bırakabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz oraya ürünü bana hediye gibi gönder yazmanızdır. Hediye paketi olursa gümrükten geçmesi daha kolay olacaktır buda benden size bir kıyak olsun dostlar. Bu arada ürünlere bakarken ücretsiz kargo olmasına dikkat edin sonra kapınıza ürün geldiğinde ürüne verdiğiniz ücretin iki katını kargoya vermek zorunda kalmayın.

Ürün Kaç Günde Elime Ulaşır

Aliexpress iyidir hoştur ancak ürün ulaştırma noktasında ufak tefek sorunlar yaşanmaktadır. Normal süresi 15 ile 20 gün arasındadır. Daha kısa sürede de ürün elinize ulaşabilir. Hatta 7 gün içinde bile ulaşabilir ancak bu seçtiğiniz kargo firmasına bağlı tamamen seçtiğinizden kastım firmanın hangi kargo firması ile anlaşmış olduğu daha önemli. Tabi ki hızlı kargoların ücretleri de biraz tuzlu oluyor Mesela UPS kargo şirketi oldukça hızlı ama biraz kargo parası bayılabilirsiniz. İşin özü kargo ücreti ödemek istemiyorsanız bekleyeceksiniz en geç 20 iş gününe kargonuz size ulaşacaktır diyoruz ve iyi alışverişler diliyoruz.

Bayilik Başvuruları

BV Bayilik Başvuru Formu

*
*
*
*
*
*
*
CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*